Loading
Czym jest Kongres Eucharystyczny?
Kongres Eucharystyczny to wbrew temu, co może sugerować nazwa, nie spotkanie naukowe, a inicjatywa, której celem jest umocnienie oraz odnowienie więzi z Chrystusem obecnym w Eucharystii. Sama idea swój początek ma w XIX- wiecznej Francji. Pierwszy kongres odbył się bowiem w 1881 r. w Lille, a jego hasłem stały się słowa: „Społeczne królestwo Chrystusa”. Według przekazów w wydarzeniu uczestniczyło 8 tys. osób.
Z czasem Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny wpisał się na stałe do kalendarza życia Kościoła katolickiego. Bez względu na upływ czasu, cel pozostał ten sam: połączenie elementu duchownego w postaci Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu i procesji eucharystycznych z refleksją teologiczną na temat roli wiary katolickiej we współczesnym świecie. To wszystko po to, aby powrócić do korzeni i rozbudzić w katolikach wiarę z tego, że wyznają Chrystusa.
Po co Kongres Eucharystyczny w Archidiecezji Krakowskiej?
– Dzięki niemu chcemy umocnić nasze więzy wiary, nadziei i miłości z Bogiem, z drugim człowiekiem i z Kościołem – odpowiedział na to pytanie w Liście pasterskim na Adwent 2023 roku abp Marek Jędraszewski, zapowiadając tę inicjatywę.
Kongres Eucharystyczny ma stać się szansą na zjednoczenie w modlitwie kapłanów, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich – niezależnie od ich wieku czy stanu. Eucharystia łączy bowiem wszystkich wokół Jezusa i wydarzenia kongresowe mają ponownie o tym przypomnieć.
Hasłem Kongresu Eucharystycznego są słowa „Jestem z wami”, zaczerpnięte z Ewangelii wg. św. Mateusza.
– Rozważając je, będziemy chcieli umacniać nasze więzy z Kościołem, który jest naszą Matką. Kościół rodzi się bowiem z Eucharystii i Eucharystią żyje poprzez każdą sprawowaną Mszę św. – pisał do wiernych na początku nowego roku liturgicznego metropolita krakowski.
Co będzie działo się w tym czasie w Archidiecezji Krakowskiej?
Kongres Eucharystyczny zainaugurowany zostanie w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach i potrwa aż do 15 czerwca. Przez nieco ponad dwa miesiące będzie można włączyć się w wiele wydarzeń, dedykowanych różnym grupom. W przypadku rodzin chodzi m.in. o uczestnictwo w peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów. Wieczory modlitewno – formacyjne to propozycja dla kapłanów. W programie Kongresu Eucharystycznego znalazły się też sympozjum, adoracje, spotkania połączone z głoszeniem świadectw czy koncerty uwielbieniowe.
We wszystkich parafiach Archidiecezji Krakowskiej w wyznaczone niedziele księża głosić będą homilie poświęcone tajemnicy Eucharystii. Nie zabraknie też propozycji dla młodzieży i dzieci. Te inicjatywy dopełniane będą przez działania w mediach Archidiecezji Krakowskiej oraz na stronie internetowej kongresu. Teksty, wywiady, rozważania, świadectwa, transmisje i podcast mają stać się okazją do pogłębienia zarówno swojej wiedzy, jak i wiary.