kongres eucharystyczny

Loading


Strona główna » Aktualności » KONGRES EUCHARYSTYCZNY ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ – NA TO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej – na to warto zwrócić uwagęDo rozpoczęcia Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej pozostały niecałe dwa miesiące. Jak idą przygotowania do tego wydarzenia? Na które z planowanych uroczystości zwrócić szczególną uwagę? Gdzie szukać informacji o kongresowym kalendarium?

 

Wielki Czwartek i Msza Święta Krzyżma. Tak rozpocznie się kongres eucharystyczny, który w 2024 skoncentruje Archidiecezję Krakowską wokół słów wypowiedzianych przez Jezusa w Ewangelii wg św. Mateusza: „Jestem z Wami” (Mt 28, 20). Przez niemal trzy miesiące wierni oraz duchowni będą zgłębiali tajemnice Najświętszej Ofiary, ale i modlili się w intencji nowych powołań kapłańskich.

– Odnowienie tajemnicy Eucharystii. Sprawienie, że Msza Święta niedzielna, stanie się dla nas najważniejszym wydarzeniem w całym tygodniu – tak o celach kongresu mówi abp Marek Jędraszewski. – Jednocześnie miejmy nadzieję, że ten czas, będzie również czasem wzmożonej modlitwy o powołania kapłańskie. Niezwykle ważne w świecie, w którym coraz bardziej brakuje kapłanów. W którym obserwujemy spadek liczby powołań w naszej ojczyźnie, niestety również w naszej Archidiecezji Krakowskiej.

Faza parafialna i ogólnodiecezjalna – to generalny podział na jaki wskazują organizatorzy, gdy przychodzi do omawiania etapów kongresu. W pierwszym księża skoncentrują się na wyjaśnianiu obecności Jezusa w Eucharystii. Zrobią to przez cykl składający się z trzech kazań, głoszonych w miejscach swojej posługi w konkretne niedziele. Później przyjdzie czas na parafialne adoracje Najświętszego Sakramentu.

– Po każdej niedzielnej Mszy Świętej pomodlimy się w kilkuminutowej adoracji w ciszy – mówi dyrektor Wydziału Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. Ireneusz Okarmus. – Dodatkowo w te dni aż do wieczornej Eucharystii kościoły pozostaną otwarte, aby każdy mógł przyjść na adorację Pana Jezusa. To jest najważniejsze: abyśmy na poziomie parafialnym przeżyli to wydarzenie w jak największej wspólnocie.

W skali całej archidiecezji ważnym wydarzeniem będzie oczywiście zakończenie kongresu, zaplanowane na 15 czerwca, a doprowadzą do niego ta kie uroczystości jak chociażby procesja z Wawelu na Skałkę, Boże Ciało czy koncerty uwielbieniowe.

– Jest też coś, co nazwałbym „modlitewnym Jerycho”. W sobotę 8 czerwca przygotujemy modlitwę adoracyjną w siedmiu kościołach Krakowa i siedmiu kościołach całej Archidiecezji Krakowskiej – dodaje ks. Okarmus. – Można powiedzieć, że ten wieczór będzie wielkim uwielbieniem Pana Jezusa. Różne grupy i różne środowiska poprowadzą te modlitwy.

Wydarzenia Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej będzie można śledzić na stronie kongresu oraz witrynie diecezja.pl. Kalendarium kongresu dostępne jest tutaj.

Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej potrwa od 28 marca do 15 czerwca.

 

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej